Категорії

26 листопада 2021 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила про нову небезпеку у зв’язку з SARS-CoV-2, яка стала відома як Омікрон.

Омікрон поширюється швидше за інші варіанти. На підставі наявних даних, ВООЗ вважає, що «Омікрон», можливо, перевершить «Дельту» у тих випадках, коли передача COVID-19 відбувається всередині місцевих спільнот. Нагадаємо, чим “Омікрон” відрізняється від інших варіантів коронавірусу. Зокрема, новий варіант значно коротший інкубаційний період, що становить від 2 до 5 днів, і висока здатність передаватися від людини до людини.

Симптоми нового штаму коронавірусу Омікрон, який стрімко шириться світом, суттєво відрізняються від симптомів попередніх варіантів Covid-19, повідомляє британська газета Daily Telegraph з посиланням на інформацію, накопичену науковцями останнім часом.

Аналіз приблизно 78 000 випадків Омікрону дає підстави медикам стверджувати, що основними симптомами Омікрону є першіння в горлі, яке схоже на “дряпання”, сухий кашель, закладений ніс та біль у попереку. Новий штам «Омікрон» поширюється дуже швидко. Основними симптомами зараження “омікрон”-штамом коронавірусу залишаються класичні ознаки застуди та грипу, серед яких температура, чхання, першіння у горлі, втома, головний біль та нежить. За даними МОЗ у 73% випадків починається з нежиті, , у 67,5% ‒ головного болю, у 63,5% ‒ втоми, у 60% випадків спостерігається чхання та біль у горлі. Проте якщо починає погіршуватися робота легень і температура довго тримається високому рівні, це може бути ознакою ускладнень. Люди, які недооцінюють Омікрон, вважаючи його “м’яким”, піддають себе ризику виснажливої хвороби, яка може тривати місяцями або роками”, – сказав імунолог з Єльського університету Акіко Івасакі.
Водночас Daily Telegraph цитує голову ВООЗ Тедроса Гебрейсуса, який вважає, що Омікрон не можна розглядати як “м’який” варіант коронавірусу. Він наголошує, що для захисту від Covid-19 необхідно вдатися до усіх кроків, що запобігають зараженню будь-яким штамом.

Новим штамом «Омікрон» хворітимуть усі вікові категорії. Передусім працездатне, активне населення. На сьогодні спостерігається зростання чисельності хворих дітей на COVID На тлі наступу в країну «Омікрона», дитяча захворюваність різко пішла у зріст. Частка хворих на коронавірус дітей виросла з 10 до 15%, За повідомленнями в соціальних мережах і від лікарів, і від пацієнтів, симптоматика у «Омікрону» дуже відрізняється від тієї, що давали попередні штами, і діти, як і дорослі, також хворіють інакше. Так, за даними зарубіжних досліджень, новий варіант коронавірусу частіше призводить до бронхіолітів у дітей.

Особливість штаму “омікрон” у тому, що ускладнення можуть виявитися вже через 3-4 дні після перших симптомів. Так, зазвичай протягом хвилини легені здійснюють 21-22 дихальних рухи, але якщо їх кількість збільшується, це говорить про погіршення стану. Тривала температура, що не знижується, також вимагає уваги і додаткового огляду лікар.

Захворілі на “омікрон” також можуть мати продромальний період, під час якого людині здається, що вона ось-ось захворіє. Найчастіше такий стан переслідує людей, які вже мають імунітет до коронавірусної інфекції. При цьому лікування саме “омікрон”-штаму коронавірусу проводиться в індивідуальному порядку, залежно від стану хворого. За його словами, все ще особлива увага приділяється пацієнтам із діабетом, серцево-судинними захворюваннями, імунодефіцитом. Особливу групу ризику складають вагітні, у зв’язку з чим їм рекомендують щеплюватися не захищеним від COVID-19 майбутнім мамам після 22 тижнів вагітності.

Незважаючи на те, що вчені відносяться до омікрон-штаму зі стриманим оптимізмом, оскільки він веде себе із зараженими більш лояльно, це досить непростий вірус, ускладнення від якого можуть призводити до смерті. Як зазначають медики, незважаючи на те, що симптоми “Омікрону” здаються схожими на застуду, штам також може спричинити серйозні наслідки для здоров’я, госпіталізацію та летальні випадки. Особливу небезпеку новий варіант є для тих, хто не пройшов принаймні базовий курс вакцинації проти коронавірусу.

Поки невідомо, як поведеться на практиці штам «Омікрон». Коронавірус вражає всі органи та тканини, в організмі починається так зване системне запалення. Штам коронавірусу “Омікрон”, як і інші варіанти інфекції, в першу чергу вражає легені. Хоча вже зараз відомо, що штам «Омікрон» значно рідше спричинює пневмонію. Найчастіше у перехворіли на COVID-19 спостерігаються ускладнення з боку серцево-судинної системи, ймовірно, також буде і з варіантом коронавірусу «Омікрон». Не слід забувати, що нова коронавірусна інфекція сильно впливає на систему гемостазів – це згортання крові. Ось ці ускладнення можуть бути підступнішими, і від цього люди можуть йти. Не від дихальної недостатності, яка, наприклад, була при дельта- штамі. У разі судинної стінки це призводить до тромбоутворення, при цьому запалення в судинах залишається надовго. Особливо критичні перші три тижні після одужання, у цей час можливі тромбози, відповідно великий ризик інфарктів, інсультів.